S.T.O. DLA NIEPODLEGŁEJ

11-11-2018 |

Dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,  Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego  im. Władysława Grabskiego, we współpracy z Urzędem Dzielnicy Ursus przygotował  projekt „S.T.O. dla Niepodległej”.
Podjęliśmy szereg aktywności, które przybliżyły historię naszej Ojczyzny nie tylko dzieciom i młodzieży, ale również dorosłym mieszkańcom dzielnicy.
Uczestnicy rajdu historycznego Szlakiem naszej historii m.in. zbudowali instalacje patriotyczne, stając się twórcami „DRZEW WOLNOŚCI”. Patrole zaopatrzone w „patriotyczny pakiet dekoracyjny”: biało- czerwone wstążeczki, bileciki i odkrytki- pocztówki z napisanymi przez uczniów życzeniami dla Niepodległej dekorowali drzewa, tworząc tym samym niepowtarzalną, świąteczną przestrzeń.
Na podstopniach schodów kładki przebiegającej nad torami kolejowymi w rejonie Placu Czerwca 1976 r zostały umieszczone patriotyczne sentencje, powstały „SCHODY DO…. NIEPODLEGŁOŚCI”. Można było również podziwiać plenerową wystawę „BARWY URSUSA”.
Uczniowie wzięli udział w Pikniku Oświatowym „Ursus dla Niepodległej”. Przenieśliśmy się do lat dwudziestych- czasów Patrona naszej szkoły, Władysława Grabskiego – premiera
i ministra skarbu II RP, autora reformy walutowej, rektora SGGW w Warszawie.
Także i w tym wyjątkowym dla Polaków roku obchodzimy kolejny TYDZIEŃ Z PATRONEM, podczas którego na różnorakich zajęciach edukacyjnych zostaje uczniom przybliżona osoba jednego z Twórców naszej Ojczyzny. Zajęcia: Patron na językach, „Złoty” Grabski, Patron jak malowany, STO nut i nutek, STO ćwiczeń na stulecie zakończonych wręczeniem Pucharu Patrona zwycięzcom ubarwiają naszą szkolną codzienność.
Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum już po raz dziesiąty realizują projekt literacko- historyczny, który w jubileuszowym roku nosi tytuł POLONIA RESTITUTA. Na lekcjach języka polskiego i historii, wzorując się na przedsięwzięciach ubiegłych lat, odkrywają związki teraźniejszości z przeszłością, zgłębiają najnowszą historię naszego kraju i narodu. Młodsze dzieci realizują projekt LEGENDY POLSKIE.

W dniu 9.11. 2-18 r.  odbyła się w naszej szkole uroczystość zamykająca Rok Niepodległości. Modsi uczniowie opowiedzieli w formie o utracie i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Starsze klasy, wraz zespołem wokalnym, w formie „Etiudy o wolności”, przeprowadziły widzów poprzez meandry współczesnej historii naszego kraju. Dziś, żyjąc w wolnym kraju, śpiewamy nasz hymn bez lęku, pamiętając, że wolność nie jest dobrem danym raz na zawsze. Trzeba o nią dbać.  To zadanie dla nas na dziś.

Nasze działania przyporządkowane są jednemu celowi: uczymy się  D L A  N I E P O D L E G Ł E J.