Mobilność do Grecji- maj 2022 r.

16-10-2022 |

Mobilność do Grecji, 15-22 maja 2022 r.

maju 2022 r. pięcioro naszych Uczniów w towarzystwie dwóch Nauczycieli wyruszyło do Volos, uroczej portowej miejscowości turystycznej w Grecji położonej na terenie ruin starożytnego miasta Jolkos nad zatoką Morza Egejskiego u podnóża góry Pelion, na wymianię uczniowską Programu ErasmusPlus Projektu FOLKTALES, LEGENDS AND MYTHS FOR CHILDREN OF EUROPE.

Była to pierwsza Mobilność Uczniowska na szlaku baśni i mitów europejskich po dwóch latach zawieszenia wyjazdów z powodu Pandemii z udziałem Uczniów z Partnerskich Szkół z Hiszpanii, Turcji, Portugalii i naturalnie Grecji.

Motywem przewodnim naszej mobilności był Mit o Jazonie. Punktem kulminacyjnym było wystawienie “Wyprawy Argonautów” na scenie starożytnego teatru Aloni w Nileias, najwyżej położonej wiosce na górze Pelion. W malowniczej scenerii, o zachodzie słońca wszyscy uczestnicy mobilności wspólnymi siłami odtworzyli scenki Mitu o Jazonie. Mieliśmy okazję poczuć się jak starożytni greccy aktorzy stojąc na kamieniach tradycyjnego teatru, w którym do dziś odbywają się przedstawienia teatralne.

W trakcie naszej mobilności mieliśmy okazję poznać zwyczaje naszych Gospodarzy mieszkając w ich domach i uczęszczając do ich Szkoły. Zachwyciła nas ich gościnność, otwartośćżyczliwość, tradycyjna muzyka z charakterystycznym brzmieniem bouzouki oraz pyszna i wystawna kuchnia grecka. Nie zabrakło również zwiedzania starożytnych zabytków.
Dwa ostatnie dni naszej greckiej przygody spędziliśmy w Atenach, mieście narodzin demokracji.

Mieliśmy okazję zwiedzić Akropol, wzgórze znajdujące się na wysokości ponad 150 metrów i jego zabytki Świątynię Ateny Nike, Propyleje, Partenon, Erechtejon. U podnóża Akropolu zwiedziliśmy ateńską Agorę – świetnie zachowaną świątynią Hefajstosa, bizantyjski Kościół Świętych Apostołów, świątynię Zeusa Olimpijskiego, rzymskie Forum, bibliotekę Hadriana oraz wykopaliska Kerameikos.

Ostatnim punktem naszego programu w Atenach była fascynująca zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, przed siedzibą greckiego parlamentu, którym jest stary pałac królewski.

Atenach kończymy naszą tygodniową przygodę z mitami greckimi z Projektem FOLKTALES, LEGENDS AND MYTHS FOR CHILDREN OF EUROPE wymiany Uczniów Programu Erasmus+

Z niecierpliwością czekamy na kolejne mobilności do Hiszpanii, Turcji, Portugalii oraz goszczenie naszych Partnerów w Polsce w roku szkolnym 2022/2023

#FolktalesLegendsandMythsForChildrenOfEurope

#ErasmusPlus