Mobilność do Francji- czerwiec 2022 r.

16-10-2022 |
Mobilność do Francji, 18-24 czerwca 2022 r.

W czerwcu 2022 roku grupa naszych Uczniów razem z Uczniami Partnerskich Szkół ekologicznego Projektu ‘GET INTO THE GREEN SCENE’ programu ErasmusPlus z Hiszpanii, Turcji i Łotwy odwiedziła Szkołę Théodore Rancy Collège w miejscowości CHALAIS na południu Francji.

Wizyta odbyła się pod hasłem bajki La Fontaine – odzwierciedleniem relacji człowieka z naturą. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z najpopularniejszymi bajkami i wybrać ulubioną. Następnie, w międzynarodowych grupach, Uczniowie tworzyli dekoracje, kostiumy z recyklingowych materiałów oraz odgrywali wybrane bajki. Powstałe inscenizacje zostały umieszczone na kanale YouTube. Podczas wizyty we Francji Uczniowie mieli okazję poznać zwyczaje francuskich Gospodarzy mieszkając w ich domach i uczęszczając do ich Szkoły, kosztując francuskiej kuchni, zwiedzając okoliczne zamki, tradycyjne targi żywności, podziwiając górzysty krajobraz południowej Francji oraz wybrzeże Oceanu. Nie zabrakło też elementów ekologicznych. Uczniowie odwiedzili największą w Europie stację lagun oraz rezerwat przyrody w Rochefort, która oczyszcza wodę w sposób ekologiczny dzięki procesowi laguny. Po wstępnej obróbce fizycznej podzielonej na 4 fazy, oczyszczona woda jest poddana biologicznemu uzdatnianiu. Polega ona na cyrkulacji wody w kilku lagunach, ponownie natlenionych dzięki działaniu wiatru i słońca. Uczniowie mieli okazję również obserwować tam faunę żyjącą w naturalnym środowisku. Uczniowie zwiedzili również miasto Bordeaux – stolicę regionu Nowa Akwitania, położoną nad rzeką Garonną, znane na całym świecie z produkcji win, wytwarzanych tam od VIII wieku. Bordeaux stanowi silny ośrodek kulturalny z pozostałościami murów obronnych, amfiteatru z czasów rzymskich, z gotycką katedrą St-Andre oraz pomnikiem (statuą wolności) żyrondystów. Z niecierpliwością czekamy na pozostałe mobilności z tego projektu na Łotwę, do Hiszpanii oraz goszczenie naszych Partnerów w Polsce w roku szkolnym 2022/2023.

#GetIntotheGreenScene
#ErasmusPlus